9 listopadu, 2020 Od Redakce Off

Káva s Cordycepsem

Máte rádi kávu?

My ano, protože prospívá našemu tělu. Lidé se dohadují o tom, zda je pití kávy zdravé nebo ne.

Jedni kávu milují a nedokáží si bez ní snídani představit, druzí mají názor, že je káva nezdravá a je příčinou různých onemocnění. Má káva pro lidské tělo opravdu tak fatální účinky?

Pozitivní účinky kávy a jaké množství si můžeme dopřát tak, abychom s rozumnou mírou dopřáli tělu to, co je pro něj bezpečné a zdravé.

Výhody kávy při hubnutí.

  • Káva obsahuje hořčík a draslík, jsou to minerály, jenž pomáhají lidskému tělu využívat inzulín. Ten má za úkol regulovat hladinu cukru v krvi, a tím pádem pomáhá snižovat touhu po sladkých potravinách, jako jsou sladké dezerty, sušenky, mléčné čokolády s rafinovaným cukrem aj. potraviny.

Káva nám pomáhá spalovat tuky. Obsažený kofein v kávě, pomáhá tukovým buňkám rozkládat tělesný tuk a používat ho jako palivo pro trénink.

Čilost a soustředěnost.

Příjem kofeinu ve zdravé míře, je asi 1-3 šálky denně, pomáhá při soustředění a zlepšuje duševní bdělost.

Užitečný kofein.

  • Kofein stimuluje centrální nervový systém a zvyšuje produkci neurotransmiterů, jako je serotonin, dopamin a noradrenalin. Tyto hormony zlepšují vaši náladu. Kofein je tedy pro naše tělo velmi užitečný.

Kofein snižuje citlivost na inzulín a oslabuje toleranci glukózy. Tudíž, zmírňuje riziko vzniku cukrovky druhého typu.

Na druhou stranu, pokud to lidé s kávou přehánějí, dostavují se i negativní účinky.

Příliš vysoký příjem může způsobit, nespavost, zvýšení krevního tlaku, zažívací potíže nebo gastroezofageální reflux. Existují i různé druhy kávy s extrakty funkčních hub využívané v tradiční čínské medicíně.

Skvělou volbou je káva s cordycepsem (housenice čínské). Více si o ní můžete přečíst zde.

Kolik kávy můžeme vypít za den, aby člověk mohl využít její výhody?

Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje pro dospělého člověka jako maximální denní dávku 400 mg kofeinu, což je zhruba 5 až 6 šálků kvalitního espressa. Tolerance kofeinu je velmi individuální záležitostí a zmiňovaná doporučení jsou pouze obecná.