3 května, 2021 Od Redakce Off

Běhání a hubnutí, to je věčné téma. Víte, že běhání je silnou zbraní proti nadváze?

Jak začít a co nás může motivovat k tomu, abychom u běhu zůstali a nestal se jen krátkodobou záležitostí. 

Zeptali jsme profesionálního kondičního trenéra a kouče Tomáše Hrbeka.

Tomáši, co pro Vás osobně znamená běh, je to jen sport nebo životní styl?

To je poněkud složitější otázka. Je třeba se podívat na věc očima různých běžců. Jsou běžci, kteří běhají na vysoké výkonnostní úrovni a běh je pro ně zaměstnání. Pak se často stává, že po ukončení aktivní běžecké kariéry se věnují jiným sportům. Jednoduše proto, že už toho naběhali hodně, nebo pro to, že jejich kariéru ukončilo zranění. Nejvíce ryzí a věrný přístup k běhání mají běžci, kteří závodí spíše pro tu atmosféru a setkávání se s kamarády. Ti většinou u běhání vydrží do pokročilého věku a umí si ten pohyb nejvíce užívat.

Hubnutí a běh. Dá se díky pravidelnému běhu snížit rychle váhu?

Běh je pohybová aktivita, která vede k nejrychlejšímu zhubnutí. Bohužel ale máme bohaté zkušenosti s tím, že rychlé hubnutí nemívá dlouhého trvání. Snažím se klienty přesvědčit, že správná je pozvolná cesta k jejich vytouženému cíli. Věnuji se on-line běžeckému koučinku, kdy pracuji zejména s lidmi, kteří jsou na startu své běžecké pouti. Začátky jsou nejtěžší, protože lidé se často do toho pustí s velkým elánem a lehce si přivodí nějaké zdravotní trable z přetížení. Můj tréninkový program trvá tři měsíce. Za tuto dobu se mi daří naučit klienty zafixovat pravidelný pohyb do jejich životů a docílit zajímavé redukce hmotnosti. U každého je to individuální a nebylo by fér slibovat nějaká konkrétní čísla. Jako ideální start mohu doporučit indiánský běh 3x týdně. Jde o střídání běhu s chůzí. Pro začátek postačí minutový běh střídat s minutovou chůzí po dobu půl hodiny. Postupně přidáváme čas běhu, až za 5-6 týdnů jsme schopni celých 30 minut uběhnout v kuse. Vše ovšem záleží na startovní kondici člověka.

Z pohledu běžce, trenéra, jak moc jsou důležité doplňky stravy, když začínáme běhat? Měl by si běžec upravit svůj jídelníček, pokud si chce zvýšit svou vytrvalost a rychlost?

Žijeme v konzumní době. Nic moc nám nechybí a podle toho se potom chováme. Je pro nás veliký problém opouštět komfortní zónu. A to souvisí s pohybem i se stravováním. Většina běžců se kterými spolupracuji se mě po nějaké době ptá, jak se mají správně stravovat. Redukce hmotnosti je totiž častým motivem k zahájení pravidelného běhání. Kombinace zvýšeného pohybu a rozumné úpravy stravovacích návyků vede ke zrychlení metabolismu. Když nejde o krátkodobé vzplanutí, tak se po nějaké době hmotnost takového běžce automaticky upraví a celková kondice se výrazně zvýší. Čím více svůj organismus vystavujeme sportovní zátěži, tím více je třeba se zamyslet nad tím, co jíme před sportem a co po sportu. Na sportovním výkonu hraje strava minimálně stejně důležitou roli jako samotný trénink. Bohužel často si lidé neuvědomují, že na špatné pohonné hmoty naše tělo prostě funguje špatně.

Jste koučem běhání a zároveň se také hodně otužujete. Je to součástí Vašeho tréninku i pro člověka, který se nikdy neotužoval nebo nikdy neběhal?

Mojí filozofií je, že o všem, co v životě dokážeme, rozhoduje naše hlava. Tělo zvládne téměř vše. Ale naše hlava nám neustále vymýšlí nejrůznější obavy a z toho plynoucí „ažpaky“ (udělám to až …pak). Já běhám od mala téměř celý život, ale otužování je naprostá novinka. V říjnu loňského roku jsem se poprvé ponořil do Labe a vydržel v něm necelou půlminutu. Teď na jaře jsem schopen ve stejně studené vodě, jako byla v říjnu, vydržet více než dvacet minut. Překonal jsem blok v hlavě a dnes jsem za to moc rád. Snažím se tedy svým klientům vysvětlovat, že vše je v jejich hlavě a pokud hlava dovolí, tělo zvládne velké věci.

Co vše získá začínající běžec / běžkyně při osobním tréninku? A proč mít vlastně osobního kouče? 

V současnosti je svět plný koučů. Ano i já jsem dostal otázku, zda je vůbec třeba mít běžeckého trenéra. Pokud chceš vyhrát mistrovství světa, trenéra bezesporu potřebuješ. Pokud si chceme vyčistit hlavu po práci a zhubnou pár kilo, nemusí to už být tak jednoznačné ANO. Mezi klienty budu jen velmi těžko hledat takové, kteří jsou naprosto zodpovědní v přístupu k běhání. Většinu musím brzdit, aby je jejich elán a ambice nedohnaly k fyzickému přetížení a následnému zranění. Mnohem menší množství lidí potřebuje motivovat a tlačit do pohybu. Jako naprosto klíčovou však vidím jinou věc. Je to optimalizace běžecké techniky klienta. Ta je většinou špatná a zranění na sebe nenechá dlouho čekat. Naučit správné běžecké technice se dá během jednoho až dvou měsíců. Už jsem se to naučil i on-line. Lidé tak mají možnost osobních tréninků, kde si zafixují bezvadnou běžeckou techniku a načerpají motivaci do dalších tréninků. Nebo využít programu “Běžecké tréninky on-line”. V takovém případě vše zvládneme pomocí on-line lekcí a osobních tréninkových plánů.

Děkujeme za rozhovor, přejeme hodně naběhnutých, uplavaných kilometrů a krásné jaro.

S Tomášem se můžete spojit přímo na níže uvedených kontaktech. 

Instagram Tomáš Hrbek

FACEBOOK Tomáš Hrbek